Ford V Ferrari Kesinlikle İzlemelisiniz!

Ford V Ferrari

Matt Damon ve Christian Bale’in başrollerini paylaştığı bir 2019 filmi. Filmin oyuncu kadrosunda Matt Damon’ını görünce dedim ki bu film her türlü izlenir. Christian Bale’yi Batman oyunculuğundan hatırladığım kadar aklımda donuk bir yer edinmişti. Batman rolü ağır bir rol zaten, rolün gereği ağırbaşlı ve donuk olmanızda gerekmekteydi Bale bu işin içinden güzel çıkmıştı. Filmin ismi izleyici kitle oluşturma konusunda gayet başarılı bence. Diyorsunuz ki Ford V Ferrari nasıl olur bunu izlemeliyim.

Ferrari’nin amacı hızlı arabalar ve el işçiliği. Ford ise seri üretime geçmiş binek araba üreterek kar yapıp bunun yeterli olduğunu düşünen bir firma. Ama filmi izledikçe konunun bunun çok daha üzerinde olduğunu anlıyorsunuz. Aslında işin özeti Bale vs Ford V Ferrari. Yazının başında Matt’le Bale’nin başrol olduğunu söylemiştim. Filmi izledikten sonra diyorsunuz ki Bale başrolmüş Matt yardımcı oyuncuymuş. Bunun tam tersi olduğu bir senaryoda film Fast And Furius filmlerine dönerdi ki bu benim isteyeceğim son şey. Piyasada yeteri kadar içi boş senaryoların günümüz teknolojileriyle birleştirilip sadece görsellik izleyen kitleye hitap etmesi yetiyor da artıyor da.

Neyse konumuza dönelim filmde Bale abimizin oynadığı Ken Miles isimli karakterin başından geçenleri anlatılıyor. Ken iyi bir yarışçı onun dışında kendi araba tamirhanesi var ve iyi bir tamircide. Bu 2 özelliğin bir olduğu kaç yarışçı vardır ki şuan. Ford Ferrari’yle yarışmak için 90 günde bir araba tasarlamalı. Carrol Shelby’den (Matt Damon) yardım istemeye mecbur kalırlar. The Walking Dead’le ünlenen Jon Bernthal filmi bu noktadan sonra hızlandırıyor. Sonrasında olaylar gelişiyor izlerken sonucu heyecanla beklemenize sebep veriyor. Film otobiyografi tadında sıkmadan aynı heyecanı size yaşatması sizi içine çekmesi konusunda çok başarılı. Birazda Le Mans yarışlarından bahsedelim bu alışık olduğunuz yarışlara benzemiyor. Bu yarışta önemli olan arabanızın dayanıklılığı hızlı olmanız ve daha da önemlisi tam anlamıyla bir şoföre ihtiyacınız var. Öyle bir 2 şoförlünüz olmalı ki 24saat durmadan sürebilmeli uyumlu olmaları ve en önemlisi 2sininde aynı özellikte olması gerekmekte. Çok değişkeni olan bir yarış anlayacağınız. Bugün kime sorsak 24 saat yarışı nasıl olmalı diye arabanın dayanıklılığı, şoförün ustalığı pist ekibinin tecrübesi akıllara gelir fakat bu filmde bize bir opsiyonu daha gösteriyor yönetimin baskısı. Hala izlememiş olanlar için şiddetle önerimdir.

İyi Seyirler.

Please follow and like us:

Leave a Reply