Locke And Key Anahtarları Ne İşe Yarar ?

Locke & Key ( Locke House) Sezon 1 için spoiler alarmı.

Dizi 7 şubat 2020’de Netflix’te yayınlandı. Çok sevilmiş olmalı ki şuan Türkiye Netflix’te 2.sırada. Biraz diziden bahsedelim. Locke & Key büyülü anahtarların ve kapıların bol olduğu bir Netflix yapımı. Locke ailesine ait bir evde (locke house) tabiri caizse şatoda geçiyor. Dizi, tüm anahtarların ne yaptığını bulmak kadar, adı geçen anahtarları Dodge’nin ellerinden uzak tutmaya çalışmakla ilgili. Dizi hakkında görüşlerimi başka bir yazımda paylaşacağım. Şuan size anahtarlar hakkında bilgiler vereceğim. Sezon 1’in bitişinde Locke çocuklarının iblis düşmanlarının hala hayatta olduğunu düşünürsek anahtarları nasıl kullanacaklarını anlamaları ve daha fazlasını bulmaları her zamankinden daha önemlidir.

Dizi, anahtarların tarihini çok fazla anlatmıyor , ancak Locke & Key: Clockworks çizgi romanında, anahtarların devrim savaşı sırasında Benjamin Locke tarafından hazırlandığı açıklandı. Anahtarlar, İblislerin Kara Kapıdan (Omega Anahtar kapısı) geçip hemen bir insana yada bedene diyelim giremediklerin de dönüştüğü metalik bir madde olan “Fısıldayan Demir” den yapılmıştır. Son bölümde de dizi bize aslında göstermişti insana girmediğinde ne olduğunu. Toplamda, çizgi romanlarda her birinin kendine özgü yetenekleri olan 30’dan fazla anahtar var. Dizinin diğer sezonlarında daha görmediğimiz birçok anahtarı görebileceğimiz anlamına geliyor bu.

Yankı Anahtarı

Çok fazla bahsedilmese de, Yankı Anahtarı gerçekten her şeyi harekete geçiren anahtarıdır. Çünkü Sam Lesser’e Rendell Locke’u öldürtmeye ikna eden Dodge yankısıdır. Bölüm 9’da Ellie, Locke çocuklarına erkek arkadaşı Lucas’ın neler yaptığını anlatıyor. Rendell’in 80’lerde Kara Kapı’yı açmasından sonra Dodge Lucas’ın bedeninde hayat buluyor. Bunun sonucunda Lucas’ın iki arkadaşını öldürmesine seyirci kalamayan Rendell’ın onu öldürmek zorunda kaldığını söylüyor.

Yıllar sonra Elli hala Lucas’ı özlediğnden dolayı onu geri getirmeyi denemek için meşhur Locke House’daki kuyumuza gidiyor. Yankı Anahtarının çalıştığı tek yerde burası. Ellie, Yankı Anahtarının, adını kuyuya bağırarak sevilen birinin “yankısını” çağırmanıza izin verdiğine inanıyo ve varsayımsal olarak yaptığı şeyde aslında budur. Ancak, cevap veren “Lucas” değil bu evrende tuzağa düşmüş olan Dodge’a aittir. Ellie, Lucas’ın aslında Dodge olduğunu çok geç fark eder. Normalde sadece kuyu eviyle sınırlıyken Dodge sorun yoktu. Fakat Dodge’un Bode’yi İstediğin Yer Anahtarı vermesi için kandırması büyük bir sorun.

İstediğin Yer Anahtarı

İstediğin yer anahtarı altındır ve birbirine kenetlenmiş altı halkası vardır. Bir kullanıcının, önünü gördüğü sürece (gerçek hayatta veya bir resim aracılığıyla) ve bir anahtar deliği olduğu sürece dünyanın herhangi bir yerinden bir kapıdan oraya geçmesine izin verir.

Kafa Anahtarı

Kafa Anahtarı, boyuna giren güçlü bir anahtardır. Kendinde veya başkalarında kullanılabilir.
Herkesin “akıl sarayı” farklı görünür, ancak gücü anıları gözden geçirebilmek ve hatta anıları (Duncan gibi) silebilir veya tüm duyguları (Kinsey’in korkusu gibi) kaldırabilirsiniz. Erin aracılığıyla, kendi zihninde kendini kilitlemenin bile mümkün olduğunu öğreniyoruz.
Anahtar kullanıldığında, kişinin ikincil bir kopyası görünür, böylece kişi kendi zihninde bir rehber görevi görebilir.
Bununla birlikte, hem gerçek bedenleri hem de anahtar savunmasızdır, bu da onu yalnız kullanılmaması gereken bir anahtar haline getirir.

Ayna Anahtarı

Ayna anahtarı dizi için özel yaratılmıştır. Bir aynaya takıldığında, kullanıcıyı aynaya çağıran esrarengiz bir versiyonunu gösterir. Eğer kişi içeri girerse, çıkış yolunun ne olduğunu görmenin imkansız olduğu bir eğlence evi dehşeti olan “Benliğin hapishanesinde” sıkışıp kalırlar.

Kibrit Anahtarı

Alev gibi görünen çok basit bir anahtar olan Kibrit Anahtarı, dokunduğu her şeyi ateşe verir. Bu, Mark’ın dizinin açılış anlarında intiharla ölmek için kullandığı anahtardır, çünkü Ellie yalnızca Mark’ın tüm gizli anahtarların Keyhouse’ta nerede olduğunu bildiğini açıklar. Locke çocuklarının henüz bulamadığı çok daha fazlası olduğunu ima eder.

Kimlik Anahtarı


Çizgi romanlardaki Cinsiyet Anahtarının modernize edilmiş bir formu olan bu anahtar, kullanıcının çenesine yerleştirilir ve fiziksel görünümlerini istedikleri kişilere değiştirmelerine izin verir. Sezon 1’in son anlarında, Dodge’un bu anahtarı bildiğimiz Dodge, genç Lucas ve Kinsey’in gönlünü fethetmek amacıyla Gabe olarak kullandığını öğreniyoruz.

Tamir Anahtarı

Bu anahtar yalnızca Locke House daki Tamir Dolabı ile birlikte çalışır. Basitçe söylemek gerekirse, Tamir dolabına kırık bir öğe koyar ve Tamir Anahtarı ile kilitlerseniz, dolap nesneyi eski durumuna geri döndürür. Nina, Rendell’in küllerini dolaba koymaya çalıştığında ve hiçbir şey olmayınca, bunun sadece cansız nesnelerle sınırlı bir anahtar olduğunu öğreniyoruz.

Müzik Kutusu Anahtarı


Bu, aslında oldukça uğursuz olan sevimli bir nota görünümlü anahtar. Müzik Kutusu anahtarı yalnızca belirli bir müzik kutusuyla çalışır ve açıldığında kullanıcı istediği herhangi bir şeyi yapması için herkesi parmağında oynatabilir. Kinsey bunu Eden dan intikam almak için kullanıyor. Ne kadar tehlikeli bir anahtar olduğunu o sahnede görüyoruz.

Kavanoz Ağacı Anahtarı

Bu anahtara gerçekte ne denildiği söylenmemiştir. Locke çocukları bir ağaçta kullandıklarında, her biri amcaları Duncan Locke’un eksik çocukluk anılarından birini içeren düzinelerce parlayan kavanoz ortaya çıkarır. Gerçek güçlerin ne olduğu henüz belli değil, çünkü her ağacın etrafında bir sürü gömülü hatıra olmadığını görüyoruz dizide.

Hayalet Anahtarı

Kafatası yüzü olan bir anahtar, heybetli Hayalet Kapı ile birlikte kullanılır. Kapının kilidi açıldığında, kullanıcı kapıdan geçebilir ve bir hayalet olabilir. Hayalet uçabilir ancak canlılarla etkileşime giremez, bu da onu bilgi toplamak için en kullanışlı hale getirir. Vücutlarına geri dönmek için, kullanıcının aynı kapıdan geriye doğru yürümesi veya uçması gerekir.

Gölge Anahtarı

Gölgeler Tacı’na sokulduğunda, bu kullanıcının gölgeler ordusunu kontrol etmesini sağlar. Işığa saldıramazlar, ama sonsuz bir şekilde sürülebilirler ve aynı zamanda kullanıcının tamamen siyah bir kopyası olarak görünebilirler, bu yüzden Dodge Bode’yi kandırdı zaten.

Omega Anahtarı


Bu belki de en önemli anahtar, çünkü 1775’te ilk Benjamin Locke tarafından yapıldı. Leng’in Çocukları olarak adlandırılan şeytanlarla dolu başka bir evrene açılan bir yer olan Boğulma Mağaralarında dev Siyah Kapıyı açar. Sadece o kapıyı açmaktan başka ne yapabileceği belli değil, ama Lockeların bir iblis ordusuyla savaşmak istemedikçe Dodge’nin ellerinden uzak tutması çok önemlidir.

Please follow and like us:

No Responses

Leave a Reply